interactive video routes

Cisna - Przełęcz nad Roztokami (Ruské sedlo) - Ruske (Ruské) na Słowacji


Bieszczady. Z Cisnej na tereny dawnej słowackiej wsi Ruské, leżącej pod przełęczą nad Roztokami - zwaną po stronie słowackiej Ruskim Sedlem

Ciekawa i niezbyt długa wycieczka ze wsi Cisna w bieszczadskiej dolinie Solinki.

Przełęcz nad Roztokami Górnymi (801 m n.p.m.) stanowiła dawniej ważny trakt handlowy pomiędzy Małopolską a Węgrami zwany wówczas Porta Rusica czyli Brama Ruska. Od strony polskiej do przełęczy doprowadzona jest droga asfaltowa, a po stronie słowackiej kamienisto-szutrowa. W części górskiej trasa jest bardzo malownicza dzięki bukowym lasom, poskręcanym grabom, rozległym widokom na pasma górskie w miejscach niezalesionych.

Warto się wybrać w te piękne, malownicze tereny. Spokój, ciekawa przyroda i widoki na trasie gwarantowane.

Pętla Horyniec-Zdrój – Radruż – Huta Kryształowa – Horyniec-Zdrój


Spokój lasu oraz unikatowy obronny zespół cerkiewny z listy UNESCO

Królestwo Green Velo Roztocze to nieprzebrane połacie dzikiego lasu. Jeśli chcecie rozkoszować się ciszą i spokojem lasu oraz zwiedzić unikatowy obronny zespół cerkiewny znajdujący się na liście UNESCO musicie wybrać odcinek szlaku rowerowego Green Velo na trasie Horyniec Zdrój – Radruż – Huta Kryształowa. Trasa do Radruża (3km) prowadzi dobrze oznakowaną drogą. Już po chwili dotrzecie do podkarpackiej perły architektury drewnianej – Zespołu Cerkiewnego z Cerkwią pw. św. Paraskewy oraz dzwonnicą. Podróżując dalej na południe trasą rowerową Green Velo odnajdziecie miejsce, o którym marzy wielu rowerzystów. W środku kojącego lasu biegnie specjalnie zaprojektowana ścieżka tylko dla rowerzystów, a dalej w Hucie Kryształowej podziwiać można niesamowitą Aleję Lipową. Do Horyńca wrócicie równie malowniczą trasą przez Basznię Górną i Wólkę Horyniecką.

Pętla Chotyniec – Stubno – Stubienko – Nienowice – Chotyniec


Raj dla miłośników drewnianych cerkwi i cerkiewek

Trasa znajdująca się na szlaku Green Velo w Królestwie Pogórze Karpackie to raj dla miłośników drewnianych cerkwi i cerkiewek. Pedałując tędy dotrzecie łatwą, a przede wszystkim krótką trasą rowerową do drugiej perły architektury drewnianej spod znaku UNESCO (Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu). Pokonując jedynie 20 km natraficie aż na trzy piękne zabytkowe świątynie. Podróżując z Chotyńca pętlą dotrzecie także do polskiej stolicy bociana – Stubna. Za Stubnem w Stubienku podziwiać można Cerkiew Narodzenia NMP. Dalej na trasie dojedziecie do Nienowic, gdzie można zobaczyć drewnianą, malutką prawosławną cerkiew z początku XX w. Z Nienowic wrócicie do Chotyńca spokojnymi drogami o zróżnicowanej nawierzchni nie napotykając już innych miejscowości.

© Copyright 2017-2018 Vivamus - All Rights Reserved