interactive video routes

W kierunku Obłazów Ryterskich


Krótka widokowa wycieczka na stoki Rytra i Obłazów Ryterskich

Niezapomniane panoramy roztaczające się ze stromych stoków wynagrodzą trudy wspinaczki.

Po wyjeździe z parkingu przy Hotelu Perła Południa kierujemy się w dół Roztoki Wielkiej. Unikamy korzystania z głównej drogi skręcając w lewo, żeby niedługim trawersem dojechać do drogi prowadzącą doliną potoku Kordowiec. Następnie serpentynami wspinamy się do osiedla na wierzchołku Mikołaski, i dalej za czerwonym szlakiem. Podjazd często przerywamy, żeby podziwiać zmieniającą się panoramę, a może też żeby zrobić niezwykłe zdjęcie. Po osiągnięciu najwyższego punktu wycieczki, zataczamy pętle podążając zjazdem w kierunku Obłazów Ryterskich a później już prosto w dół doliną potoku Kordowiec.

Całość trasy to około 11 km oraz 365 m przewyższeń, orientacyjny czas przejazdu jedna godzina.

Połom Wyżna - Wiatraki


Przyjemna przejażdżka z piękną panoramą. Najlepiej wybrać się rano lub po południu.

Krótka wycieczka wymagająca pewnego wysiłku żeby wyjechać na grań - co zostanie jednak nagrodzone pięknymi widokami na całe Rytro, na otaczające miejscowość zbocza i szczyty, na dolinę Popradu oraz rozległą panoramę w kierunku Nowego Sącza,

W czasie przejażdżki mijamy wiatraki, bunkier, malowniczo usytuowany krzyż.

Nawierzchnia, którą się poruszamy jest mieszana. Początek i koniec trasy jest asfaltowy. Na grani poruszamy się po drodze szutrowej oraz po ścieżkach porośniętych trawą

Do Żegiestowa-Zdroju


Wyjątkowa wycieczka wzdłuż Popradu do malowniczego uzdrowiska Żegiestów-Zdrój.

Jedna z najatrakcyjniejszych wycieczek w Rytrze - Doliną Popradu i trasą Aquavelo do słynnego niegdyś a teraz może trochę zapomnianego uzdrowiska Żegiestów-Zdrój.

Trasę możemy dowolnie skrócić i ograniczyć się do odwiedzenia Piwnicznej lub Mniszka nad Popradem

Wyjazd z parkingu przy Hotelu Perła Południa. Krótki fragment drogą DK87 (0.5 km), którą opuszczamy kierując się na most nad Popradem. Spokojną ulicą kierujemy się za znakami trasy Aquavelo w kierunku Piwnicznej. W Piwnicznej wracamy na lewy brzeg Popradu i spokojnymi ulicami Daszyńskiego, Węgierską, Podolik docieramy do Mniszka nad Popradem na Słowacji. Dalej przecinamy drogę 68 i pozostając po słowackiej stronie podążamy bardzo spokojną wijącą się wzdłuż zakol Popradu drogą asfaltową (z krótkim fragment drogi szutrowej). Kładką rowerową w Żegiestowie przejeżdżamy nad Popradem na polską stronę. Po krótkim odcinku (300 m) jazdy drogą DW971 możemy skręci do miejscowości Żegiestów lub jechać dalej żeby zobaczyć zabudowania starego uzdrowiska i dojechać do malowniczej Łopaty Polskiej. Powrót tą samą drogą. Całość to około 60 km, 240 m przewyższeń, orientacyjny czas przejazdu 3 godziny.

Do Zamku w Rytrze


Wycieczka do symbolu Rytra - do ruin średniowiecznego zamku na wysokim wzgórzu na prawym brzegu Popradu

Do ruin zamku w Rytrze, a właściwie w Suchej Strudze, można się dostać pieszo lub rowerem - my proponujemy wycieczkę rowerową

Z parkingu przy Hotelu Perła Południa dojeżdżamy do drogi głównej, kierujemy się na most nad Popradem, a po drugiej stronie rzeki skręcamy w lewo. Za niedługo skręcamy z asfaltowej drogi, żeby małym mostkiem dojechać do ścieżki rowerowej i dla pieszych. Ścieżka szybko zaczyna się ostro wznosić w górę i jej podjechanie wymaga doskonałej kondycji. Nieco łatwiej do Zamku dojechać drogą asfaltową jak pokazano w wycieczce do Górskiej Chaty Cyrla. Ścieżka ma dobrą nawierzchnię i jest ładnie poprowadzona. Po pokonaniu trudności podjazdu i po kilku zakrętach docieramy wreszcie do ruin zamku. Teraz możemy przechadzać się po dziedzińcu i murach w poszukiwaniu najpiękniejszej panoramy.

Powrót tą samą drogą. Całość trasy to 8.5 km oraz 213 m przewyższeń, orientacyjny czas przejazdu około godziny.

Do Chatki pod Cyrlą


Górska wyprawa do przytulnej Chaty Górskiej "Cyrla"

Górska wycieczka MTB z długim i męczącym podjazdem do znanego z dobrej kuchni, gościnności, świetnej atmosfery i pięknego położenia prywatnego schronisko Chata Górska "Cyrla".

Wyjazd z parkingu przy Hotelu Perła Południa. Krótki fragment drogą DK87 (0.5 km), którą opuszczamy kierując się na most nad Popradem. Spokojną ulicą zaczynamy 750 metrowy podjazd do Zamku w Rytrze. Z Zamku pokonujemy długi i wymagający podjazd drogą szutrową do Chaty Cyrla. Powrót tą samą drogą. Całość to około 15 km, 550 metrów przewyższeń, orientacyjny czas przejazdu około dwóch godzin.

Do Platformy Widokowej


Wycieczka do platformy widokowej "Ślimak" w Woli Kroguleckiej

Średniej długości wycieczka do bardzo popularnej platformy widokowej, z której można podziwiać szeroką panoramę z widokiem na Pasmo Radziejowej, Kotlinę Sądecką, Gorce i Beskid Wyspowy.

Droga w większości przebiega wzdłuż Popradu więc na tych odcinkach nie jest trudna. Sam podjazd do położnej ponad 200 m nad poziomem Popradu platformy jest męczący - droga asfaltowa wije się zakrętami ostro w górę. Komu uda się jednak pokonać te trudności będzie mógł z satysfakcją podziwiać widoki z wysokości 530 m n.p.m.

Pobyt przy platformie można sobie przedłużyć korzystając z zadaszonego paleniska

Nawierzchnia trasy to głównie asfalt jednak cześć drogi wzdłuż Popradu jest nieutwardzona

Do Zamku w Starej Lubowni


Trasa szosowa z długimi podjazdami do popularnego zamku Stara Lubownia na Słowacji

Długodystansowa wycieczka dla mocnych kolarzy, którzy nie boją się podjazdów. Wszystkie te trudy wynagradzają widoki na trasie a na końcu - zbudowany na początku XIV wieku Zamek Lubownia

Wyjazd z parkingu przy Hotelu Perła Południa. Krótki fragment drogą DK87 (0.5 km), którą opuszczamy kierując się na most nad Popradem. Spokojną ulicą podążamy za znakami trasy Aquavelo w kierunku Piwnicznej. W Piwnicznej wracamy na lewy brzeg Popradu i spokojnymi ulicami Daszyńskiego, Węgierską, Podolik docieramy do Mniszka nad Popradem na Słowacji.

Teraz skręcamy w prawo i czeka nas 10 km wspinaczka. Początkowo szosa pnie się łagodnie do góry w kierunku miejscowości Hniezdne, gdzie nachylenie nie przekracza 5%. Pokonujemy jeszcze kilka mniej lub bardziej męczących podjazdów i zjazdów aby wreszcie rozpocząć liczący 9% i 3km podjazd na przełęcz Vabec. Na przełęczy odpoczywamy podziwiając widok Tatr Wysokich oraz panoramę doliny, w której jest położona Stara Lubownia.

Wracamy na asfalt, czeka nas prawie 5 km szusowania w dół z nieodłącznym widokiem Tatr z prawej strony. Na pierwszym skrzyżowaniu w Starej Lubowni kierujemy się w lewo za drogowskazami do Zamku. Po zjechaniu jeszcze raz w lewo z głównej drogi podjeżdżamy spokojnie na wzgórze zamkowe gdzie rozpoczynamy zwiedzanie.

Powrót tą samą drogą. Całość to około 60 km oraz 1168 m przewyższeń, orientacyjny czas przejazdu około 4 godzin.

W Kierunku Rezerwatu Baniska


Leśna trasa dolina Wielkiej Roztoki

Trasa Doliną Wielkiej Roztoki wzdłuż potoku Roztoka Wielka w krainie Rogasia z Doliny Roztoki.

Najbardziej naturalna trasa rowerowa w Dolinie Wielkiej Roztoki - po wyjeździe z parkingu przy Hotelu Perła Południa kieruj się w lewo i jedź tak długo prosto pod górę na ile masz ochotę i na ile starczy ci sił - nie ponosisz ryzyka ponieważ powrót to w całości zjazd :)

Wycieczkę proponujemy rozpocząć od wypicia mocnej aromatycznej kawy w malowniczej Karczmie Nad Potokiem. To dobry początek, żeby się zaprzyjaźnić z Potokiem ponieważ kolejną godzinę lub dwie spędzimy na drodze wijącej się wzdłuż jego skalistego nurtu.

Wzmocnieni kawą wyruszamy z Hotelu Perła Południa w Dolinę Wielkiej Roztoki w kierunku Rezerwatu Baniska. Początkowo droga jest asfaltowa i wznosi się naprawdę łagodnie. Wkrótce w okolicach leśniczówki droga zmienia się na leśną bitą drogę. W lecie gęsty las zapewnia nam cień w upalne dni, na jesień mieni się kolorami. Odpocząć możemy w w okolicach Starego Kamieniołomu gdzie znajdziemy zadaszone ławki z interesującymi tablicami informacyjnymi. Jedziemy dalej, bez pośpiechu, w kojącym otoczeniu dzikiej natury. Miejscami podjazd staje się bardziej wymagający z powodu większego nachylenia ale technicznie nie jest trudny. Kiedy zdecydujemy, że chcemy zawrócić pozostaje nam już tylko czysta przyjemność zjazdu w dół - cały wysiłek jest za nami. My przejechaliśmy 6 km od Hotelu - pobijecie nasz dystans?

Powrót tą samą drogą. Orientacyjny czas przejazdu 60 minut.

© Copyright 2017-2018 Vivamus - All Rights Reserved